Sztandar ufundowany przez Spółdzielnię Uczniowską, Radę Rodziców i sponsorów, poświęcony przez Jego Świątobliwość Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas uroczystej Mszy św. w dniu 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach w Krakowie.

Otwock Wielki to wieś położona w południowo – zachodniej części powiatu otwockiego, w gminie Karczew w województwie mazowieckim. Początki szkolnictwa w naszej miejscowości sięgają czasów zaborów. Nasza szkoła mieści się w budynku zbudowanym na starych fundamentach dawnej gajówki. Usytuowana jest wśród starych dębów obok zabytkowej alei lipowej, wiodącej do XVII-wiecznego pałacu Bielińskich.

Od czasu powrotu religii do szkół, czyli od 1989 roku nastąpił rozkwit życia religijnego w naszej społeczności szkolnej. Zawieszone zostały krzyże we wszystkich klasach, każdy dzień szkolny zaczyna się i kończy modlitwą, wystawiane są jasełka, w rekolekcjach biorą udział wszyscy uczniowie i nauczyciele, ślubowanie klas kończy się słowami: „…Tak nam dopomóż Bóg”.

W tych okolicznościach zrodziła się i dojrzewała myśl o nadaniu szkole imienia Jana Pawła II – naszego Rodaka, człowieka o wielkim sercu i autorytecie moralnym. Myśl ta została zrealizowana w dniu 30 października 1999 roku. Okolicznościowej Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej – ks. bp Kazimierz Romaniuk. Po Mszy św. w szkole odsłonięto tablicę pamiątkową, na której wyryte są słowa Patrona: „(…)przyszłość świata, Polski i Kościoła”. Uczniowie prowadzą korespondencję ze Stolicą Apostolską. Biorą udział w akademiach, konkursach wiedzy o swoim Patronie i uczestniczą w pielgrzymkach na Jasną Górę. Uroczystościom szkolnym towarzyszą: hymn narodowy i własny hymn szkolny.

Jesteśmy dumni, że spośród absolwentów naszej szkoły mamy 1 kapłana, 1 siostrę zakonną i 1 nowicjuszkę. W dniu 16 października 2004 roku obok tablicy pamiątkowej zawieszono Apostolskie Błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Otwocku Wielkim

ul. Zamkowa 4, 05-480 Otwock Wielki
E-mail: szkola@zsp-otwockwielki.pl
Tel: (22) 780-65-92